chubby little bottles + affordable dinners

A representative from POM Wonderful contacted me last week to see if I would be interested in trying their juice.  Heck.Yes.  Eight chubby bottles of their pomegranate juice arrived at the door yesterday. 

_MG_5079

I took them outside for a photo shoot.  I love the bottles and the juice is SO good.  It is sweet and super flavorful with slight sour bite.  This juice has a slew of health benefits as well.  I would say the only downside is that 8oz. of juice is 170 calories.  Although, it is not your typical sugary/watery juice.  POM juice is definitely a nice healthy treat.  Thanks for the samples, POM! =)

_MG_5084

I also received a fun package of goodies from Stonyfield.  I got coupons for their Oikos Organic Greek Yogurt, which I am in love with.  I also got a super cute shopping bag made out of 80% recycled materials.  Thanks Stonyfield!  Visit this link to get some coupons of your own!

_MG_5094

I wanted to give you guys a recap of the cost of our meals this week.  I was pretty excited about the final numbers!  It is kind of hard to know how to figure out the total cost though.  Do I include things I already have in my pantry?  If I only use half a bag of rice, do I only account for 1/2 the cost in the total?

Here is what I came up with:

  • I’ll make a “pantry list” that points out all of the ingredients I have paid for in the past and are slowly being used up when I cook
  • If I buy a bag of rice [for example] specifically for a meal, I will include the full price of the rice, even if I don’t use it all.  When I use the rest of the rice, for another recipe, this will now be included in my pantry list.  It is too hard to figure out percentages of what I’ve used, so I figure I’ll include the full price the first time I use the item.
  • I am including the 3.96% CO food tax
  • I will divide the total grocery cost, for that recipe, by the total number of servings we got out of it.  If it is a big enough serving for 1 adult meal, I am counting it as 1 serving.

Curried Veggies + Coconut Rice:

pantry items: jasmine rice/sweet potato/red potato/curry powder/cinnamon/cayenne pepper/ginger root/olive oil

total cost: $24.86

serves 8: $3.10/serving

Taco Bake:

pantry items: olive oil/cumin/garlic powder/cayenne pepper/frozen corn

total cost: $24.96

serves 6-8: $4.16/person for 6 - $3.12/person for 8

Spaghetti Squash Pasta Bake:

pantry items: garlic powder/oregano/basil/pepper/olive oil

total cost: $14.95

serves 4: $3.73/person

Red Beans and Rice w/Andouille Sausage:

pantry items: garlic powder, cayenne pepper, dried thyme, cajun spice blend, rice

total cost: $9.98

serves 8: $1.25/person

How much would it cost to feed a family of 4 at McDonalds?  These meals are also sliiiightly [understatement] healthier than anything you will find under the golden arches.

---

So, I was planning on making the red beans and rice tonight, but guess what I forgot to do?? Soak the beans overnight. FAIL! I was so mad when I realized this.  But, it was already pretty late and the meal would have taken 2.5hrs to make anyway, so we’ll save it for another night.

Plan B: Pumpkin French Toast + Eggs

_MG_5108

I l.o.v.e. french toast!! This was on a whim and turned out really good.  Super easy in a pinch!

All of these things were pantry items – SCORE!

  • 2 slices whole wheat bread
  • 1 egg
  • 1/4c. pureed pumpkin
  • 1/2t. cinnamon
  • 1T cream or milk
  • 1T maple syrup
  1. Heat skillet on med. and grease with a little butter or oil.
  2. Whisk egg/cinnamon/cream until combined.
  3. Dunk both sides of each piece of bread in egg wash to cover completely.
  4. Lay in pan and cook on each side until golden brown

_MG_5122-2

I topped it with warm pumpkin puree, a little maple syrup, and 1T of vanilla granola.  I also scrambled 2 eggs on the side!  It was sooo good with the glob of pumpkin on top!  I have never done that before…but will definitely be doing it again =)  Had some POM juice to wash it all down.

_MG_5130

I’m headed to Cleveland this Saturday, to visit my family.  I grew up [well, the first 7yrs of my life were in Michigan] in an eastern suburb of Cleveland.  I moved to Columbus, OH for undergrad and lived there for 5yrs and then moved to Charlotte, NC for grad school and lived there for 3yrs. 

I’m going for a week and super excited to visit friends + fam and hang out with my bro for his 30th birthday!!! [which was today] I’m taking Chris’s camera [yay!!] and will be keeping the blog updated with fun food stuff.  I am planning on making caramel apples with my cousins and lots of other yummy things!

Night all =)

Ashley

p.s. It snowed today…ICK! You can barely see it in this photo but later in the evening it was starting to accumulate. Not ready for it!

_MG_5106

3 comments:

Fallon said...

WOW snow already??? Just wanted to say thanks for the yogurt coupons! I'll be using those this week.

CinnamonQuill said...

I like your system of cost-figuring, and you are totally right, surprisingly cheaper than McDonalds! Sometimes I'm quite surprised by how much a single meal can cost, but with your way of looking at it, it makes all kinds of sense. And pumpkin French toast? Whimper! That sounds brilliant.

MackAttack said...

I loved the snow! Just wait until we have a nice 70 degree day in the middle of January, makes all the weird weather worth it. I love those pom bottles too. I make them into spritzers to reduce calories and make it overall cheaper (since they are a bit expensive). Enjoy!

Post a Comment